11 Haziran 2012 Pazartesi

KESTANE BAL AKIMI DEVAM EDİYOR


Görüntüler harika, nefis kestane balları çıtalara çekilmiş.


Önümüzde en az bir haftalık bir yağışsız hava durumu var, inşlallah bu sene süper olacak gibi gözüküyor.Biz yıllardır paylaşımlara devam ediyoruz, iyi kötü durmları saklamadık ve saklamayacağız, yazdıklarımızın karşılıklarıda hep olmuştur, birden ortaya çıkmıyoruz, ne demek istediğimi ortalıkta aylarca gözükmeyip, iyi şeyler oldugunda ortaya çıkanlara, bir hata gördüklerinde hemen olaya mudahale edip yorum atanlara, yazıp çizip, resim ve video yayınlamayanlarada göönderi yapmadan edemiyorum, hiç kimseyi, hiç kimse tutmuyor, elnizde bir şey varsa paylaşın, çamur atarsanız önce o çamura siz düşersiniz, kendin için istemediğini başkaları içinde istememelisin, yok ben başkalarının kötülügünü isterim dersen, ilk tada bakan kendiniz olursunuz.......
Kestane balı, Şile Kızılcaköy, arıcılık videosu... ile Ali_Turk

Arıcılıkta ülke genelinde bir çok arıcının hedefi, haziran ayında nektar veren kestane ormanlarıdır.
Bir kaç yıldır verimli bir sezon olmadı.
İşlerimizin yoğunluğu nedeniyle kestane balına gitmemeyi kafama koymuştum, onca işin arasına birde Şile ile uğraşmayalım diye.
Bazı arkadaşlar yanlış yaptığımı söyledi, bir miktar arı götürdüm, kendimide teselli ediyordum bal olmasa bile kovanlar Şile'de erkek yapıyor, erkek olmadığında ana arı işi olmuyor gibilerinden, gerçi erkek işini çözdük yılın 12 ayı istersem erkek üretebilirim.

Uzun süren yağmurlarda koloniler açlık sınırına dayanmışlardı.
20 Koloniyi kestaneye götürüp bıraktım, bir hafta sonrası ilk gözlem yapıldı, hayret edilmeyecek gibi değil, maşallah 17 koloni süper, üç tanesi yeni kata bal serpmeye başlamış ve gelen bal çok keskin 2007 yılındaki gibi acı. Fazla bal atanları, henüz bal toplayamanlar değiştirdim, bazılarına üçüncü katı verdim, bazı kovanlara acil üçüncü kat lazım. Yanımızda fazla malzemede götürmemiştik çünkü böyle bir akım beklemiyordum. Müdahale edemesem bile en fazla her taraf bloke olur, yapacak bir şey yok.

3 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Uzun yıllardır ilk defa bu kadar güzel akım var.Geçmiş yılların açısını çıkarırcasına.

Bence ihmal etme katı at.Yazık olmasın.Benim payımı da ayır ::))

SLM ve Muhabbetle...

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi maşallah kestane bu sene iyi bal verecek gibi görünüyor.Çerçevelerin
durumuda güzel görünüyor,inşallah böyle devam eder,hayırlı sezonlar.

Selamlar Saygılar.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi bu sene anlaşılan kestane balı bol olacak hadi hayırlısı. Fondaki kuş seside çok güzel. Sağlıcakla kal.