28 Ocak 2012 Cumartesi

ANA ARI ÜRETİMİ VE LARVA TRANSFERİ, ARICILIK VİDEOSU


Ana arı üretimiyle alakalı 2011 yılı içerisinde çektiğim onlarca video vardı. Bir türlü bunları derleyemedim. Bahar gelmeden bunları bitirmem gerekiyor. Videoların ana arı üretimiyle alakalı her bölümü var, hepsini bir videoda toplamak görüntü kalitesini ve anlatılmak istenilenleri azaltmaması için bölümler halinde toplayıp, en son tüm videoları alt alta topladığımda güzel bir ana arı üretim videosu bütünü olacağını düşünüyorum. Tam istediğim gibi olmasa da bu konudaki en iyi videolardan birisidir diye düşünüyorum. Bu işi bir ekip yapmalı, ben videoları genelde tek başıma yapıyorum, izlemiş olduğunuz videonun bazı bölümlerinde Yusuf Şimşak var, kendisine teşekür ediyorum. Bu işi yeni yapacaklara bir şeyler vermeye çalıştım. Gene ilk defa larva alınacak peteği traşlayıp, larvaların ne kadar rahat alınabildiğini işledim. Sizde gerekli antremanları yaptıktan sonra, trasfer yapacagınız petegin gözenek bölümünü kesip atın, bunuda maket bıçagını karnar suda bekletik yaparsanız süper olur.

Larva tranferi yapılacak damızlık kovandan alınan yumurtalı çıtayı anasız kovana veriyorum. Anasız kovada ben hiç yavru bırakmam açık kapalı fark etmez. Zaten sonucu görüyorsunuz, yumurtalar çatladığında anasız arılar mecburen bu çatlayan larvalara süt salgılıyor ve larvalar süt içinde kalır. Transferde o kadar kolay olurki anlatamam, kuru aşılama yapmamıza rağmen arı sütü oranları gözüküyor videolarda. Bunlar kendi uyğuladığımız işin püf noktaları.

Bu konu arıcılık bilgi merkezi forumumuzda işlenmeye devam edilecek. Takip etmek isteyenler alt linke başka videolarda ekleyeceğim.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=232.msg3435#msg3435

5 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi güzel olmuş. Ellerine sağlık. Yeni başlayanlara haikaten yol gösterici olacaktır.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Verdiğim transfer derslerinden birisini yayınlamışsın.Sorun değil sen yabancı değilsin.Senden de telif hakkı alacak değiliz yaa::))

Sayende geçen yıl çok rahat ve bir o kadar da zevkli bir şekilde kendi analarımı yetiştirdim.

Bir ustam olarak sana müteşekkirim,öyle kalmaya da devam edeceğim.(tereyağlı bölümdü::))


Sanmaki kurtuldum.Usta ölene kadar ustadır::))

SLM ve Muhabbetle...

ARICILIK FİLİMLERİ dedi ki...

Muhteşem abi vidoyu toparlarken hata yaptım. Proje olarak kayıt ettim ve bir daha işleme pozizyonuna geçemedim, sen öğrettiğinde ben videoyu yayına sunmuştum::((
Bundan sonrası için porje açtan yola devam edecegim sağ olasın.

Video benim istediğim gibi degil ama geçmişteki bilgi yoklugunda bunun onda biri elimizde veri yoktu.A.Selam Yusuf.
Abi senesi geliyor, elimizde videolar hala duruyor, bu ana arı üterme videoların her aşaması vardı.

Acilen bunları yayına vermem lazım.
Millet paylaşacak bir şey bulamıyor, bizde bir sene öncesi bunları planmlayıp kayıtlar yapmışız, bir türlü sırası gelmiyor.
Ana arı üretimi bir başladınmı her yapılan iş bir öncekinden daha iyi olur. Yeterki arıcı bu işe başlasın.
Unutmadan verdiğin egitim için teşekürler::))

Sağlıcakla kalın.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,video çok güzel.Seyredince insanın güveni artıyor.Elen saglık ,saglıcakla kalın.

ARICILIK FİLİMLERİ dedi ki...

Vecdi abi daha güzel olabilir, aynı videoya evde seslendirme yaparsam daha güzel olacak, sırası geleni videoya göre anlatım dahada işe yarar.
sende sağ ol, sağlıcakla kal.