5 Şubat 2012 Pazar

ANADOLU ARISI, BİZİM ARIMIZAnadolu arısı bizim arımız, bu arıyı yazın, kışın açabilirsiniz. Aynı Anadolumuz insanı gibi. Ne zaman kapısını çalsanız sizi buyur edip en iyi şekilde davranır, surat ekşitmez...Üzerinde uzun süre çalışılıp, başarıya uzanılıması çok güzeldi. Bu arı için yıllarımızı verdik,saf Anadolu arısı.


Kara kovan,damacana kovan videosu ile Ali_Turk

Bu arı kestane balına gittiğimizde, arabada kayıp alt teli delinmiş bizi, hem Şile'de, hemde Trakya'da acayip öpmüştü.Şile de altı delinen kovanın birisini bulmuştuk, ikincisini fark etmedik, bizi trakya dönüşünde bu arı mefetmişti, fışkırıp çıktı nüfusunu bayağı bir düşürmüştü. En son bir çuval üzerine koyup çuvalı kovana zımbalayıp, çıkışı kesebilmiştik.

Öncelikle bu kovanın oluşturulma tarihi filimin içinde var. Tabir yerindeyse kışın ortasında arıyı mafettik,21 aralık 2010 tarihinde tüm ballarını polenlerini alıp, bomboş bir damacanaya silkeledik. Başladık invert şurup vermeye. İlk etapta çok arı telef oldu, soğuk havada invert şurup almaya inen arılar şuruptan geri gidemediler, zaten bir kaç şekilde şurup vermeyi denedim, ne zaman örülen petek aşağıya ulaşıp, merdiven gibi kullanmaya başladılar onlarda bende rahat ettim.

Kolonimiz bir posta yavru çıkartıktan sonra ise sıkıntılar bitti.
Bu şartlarda, bu arı yaşadı bahara çıktı.
Bir taraftanda invert şurup ile yaptığım üçüncü denemeydi. Tüh arıları gene öldüremedik
Gördüğünüz gibi arılar gene kışın petek ördüler. Nomal şartlarda eskiden kışın arı petek örmez derlerdi, örüyormuş demek ki
Kullanmış arı zaten belli. Bunun için bu video sınıflandırmak için, karniolmu desem, invert şurup mu desem, damacana kovanmı desem? kara kovan mı desem? Bilemiyorum, karar sizin

Bu arada invert şurup için bir taraflarını yırtanlara yeni bir haberim daha var. GözünüZ aydın, konya şeker, tatlılarda kullanılmak üzere %100 pancar şekerinden, piyasaya invert şurup sürdü, aman arılara vermeyin dediğiniz mamül insanların kullanımına sunulmuş.........yırtın bir yerlerinizi gene:))))))
Göreyim sizi........

2 yorum:

Eyüp ÇAKIR dedi ki...

Maşallah nazar değmesin.Ali abi ismi bile kulağa hoş geliyor,içinde Anadolu varya heralde ondandır.Allah emeklerinizi zayi etmesin.

ARICILIK FİLİMLERİ dedi ki...

Eyüp sağ olasın, inşallah nazar değmez değsede sorun yok öyle bir gen bankası oluşturdumki, aynısından yüzlerce üretebilecek imkan ve gücüm var. Bu arılar anaçtır, yani damızlık.

Sağlıcakla kal.